Forum Forum Chrząstawy Strona Główna Forum Chrząstawy

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ustawa śmieciowa od 1 lipca 2013
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Chrząstawy Strona Główna -> Okolice
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marcel
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Czw Gru 06, 2012 14:51    Temat postu: ustawa śmieciowa od 1 lipca 2013 Odpowiedz z cytatem

Czy gmina jakoś się przygotowuje do zmian ?
Ktoś coś wie ?
Umowy, kto zapewni kubły, segregacja, ceny i takie tam , Co wiemy ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wysłany: Czw Gru 06, 2012 14:51    Temat postu:

Powrót do góry
Waldziu
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Czw Gru 06, 2012 15:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w ustawie o ktorej wspominasz nie ma tych informacji?
Powrót do góry
marcel
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Pią Gru 07, 2012 12:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To nie jest ustawa gminna, tylko ogólnopolska.
Poza tym gminne to są uchwały :)
Głośno o tym ostatnio we Wrocławiu, pomyślałem, że ktoś z forumowiczów coś wie co u nas w trawie (w śmieciach) piszczy.
Powrót do góry
Klaudia
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Pią Gru 07, 2012 13:22    Temat postu: Re: ustawa śmieciowa od 1 lipca 2013 Odpowiedz z cytatem

marcel napisał:
Czy gmina jakoś się przygotowuje do zmian ?
Ktoś coś wie ?
Umowy, kto zapewni kubły, segregacja, ceny i takie tam , Co wiemy ?

Wszystkim zajmie się gmina. Do naszych obowiązków będzie należeć tylko wnosić dwukrotnie większe opłaty.
kama
nowicjusz
nowicjusz

PostWysłany: Pią Gru 07, 2012 22:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Według nowych przepisów to gminy będą odpowiedzialne za odpady komunalne. Miasto będzie wybierać w przetargu firmy, które w jego imieniu będą świadczyć usługi na danym terenie. Celem ustawy jest objęcie zbiórką wszystkich odpadów, likwidacja dzikich wysypisk, budowa nowoczesnego systemu gospodarki odpadami” Platforma szykuje kolejną przymusową danine – tak możnaby powiedzieć. Prawda jest taka,że to jest dobry pomysł. Koszty poniosą wszyscy i wszyscy będą mieli zapewniony wywóz śmieci, nie tak jak do teraz gdy jedni drugim podrzucają śmieci ( znam takich osobiście) a płacą ci uczciwi. Skończą się lub przynajmniej ukrócą wypady do lasu aby wywalić”to” jak najdalej od siebie... Ustawa ulży sąsiadom niekulturalnego Pana spod 47 i jest nadzieja że być może Pan zamiast wrzucać śmieci do pieca wrzuci je tam gdzie ich miejsce:)
Powrót do góry
Trociu
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Wto Gru 11, 2012 14:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kama napisał:
Ustawa ulży sąsiadom niekulturalnego Pana spod 47 i jest nadzieja że być może Pan zamiast wrzucać śmieci do pieca wrzuci je tam gdzie ich miejsce:)
Skąd taka pewność? Po co wyrzucać "opał"?
Powrót do góry
ROB
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Sro Gru 12, 2012 17:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakbyś nie miał kubła to co byś ze śmieciami w zimie robił? Very Happy
Powrót do góry
Mek
początkujący
początkujący

PostWysłany: Sob Sty 05, 2013 19:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://img.iap.pl/s/455/200515/Edytor/File/Biuletyn/biuletyn_nr_23.pdf na str 2 Biuletynu jest info o śmieciach.
Mi się nasuwa pytanie, czy w ostatni dzień czerwca Alba zabierze nam wszystkie pojemniki a my będziemy musieli kupić swoje a jeśli można je będzie dzierżawić (od kogo?nie wiadomo czy Alba będzie wywozić śmeci, bo Gmina musi dopiero wybrać firmę wywożącą) to za ile? Mi się już zdarzyło, że ukradli mi kosz na śmieci i to ze śmieciami - jak trzeba będzie kupić trzy pojemniki na gospodarstwo, to chyba łańcuchem trzeba będzie przyczepić do ogrodzenia, żeby nóg nie dostały Wink ... Jakoś nie widzę w ustawie rozwiązania problemu nielegalnych wysypisk. Skoro teraz są tacy, co podrzucają innym śmieci lub wyrzucają do rowu, to jak będą musieli kupić kosz to coś czuję, że dalej będą podrzucać...
Jak Gmina sprawdzi ile osób mieszka w domu, żeby naliczyć opłaty? Skoro nie chodzi o zameldowane osoby... Szkoda, że opłaty nie będą naliczane od zużycia wody - to wg mnie byłoby najsprawiedliwsze... No cóż. Poczekamy, zobaczymy...
Powrót do góry
marcel
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Pon Sty 07, 2013 11:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podzielam wątpliwości Meka.
W tym biuletynie jest napisane, że obowiązkiem własciciela nieruchomości będzie wyposażenie tejże w pojemniki i utrzymywanie ich we własciwym stanie.Zatem my je musimy lupić.
Zastanawia mnie jedno - ja w tej chwili nie wypełniam do konca 120 litrowego kubła (odbiór śmieci co 2 tygodnie). Wiec na cholerę mi 3 kubły ? Plastik idzie do kosza zbiorczego, szkło też. To co - te zbiorcze kosze znikną ?
Co będzie jak nie zerwę umowy z Albą ? Bedzie działać dalej, czy ustawowo Alba przestaje przyjeżdzac po smieci ?
Powrót do góry
Trociu
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Wto Sty 08, 2013 12:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mek napisał:
Mi się nasuwa pytanie, czy w ostatni dzień czerwca Alba zabierze nam wszystkie pojemniki a my będziemy musieli kupić swoje a jeśli można je będzie dzierżawić (od kogo?nie wiadomo czy Alba będzie wywozić śmeci, bo Gmina musi dopiero wybrać firmę wywożącą) to za ile?
Przecież to jest opisane w punkcie 3. Ogólnie to Ty masz się zaopatrzyć. Ale przewidują też możliwość, że będziesz miał możliwość dzierżawy lub zakupu tych pojemników od firmy.
Powrót do góry
Trociu
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Wto Sty 08, 2013 12:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marcel napisał:
Zastanawia mnie jedno - ja w tej chwili nie wypełniam do konca 120 litrowego kubła (odbiór śmieci co 2 tygodnie). Wiec na cholerę mi 3 kubły ? Plastik idzie do kosza zbiorczego, szkło też. To co - te zbiorcze kosze znikną ?

Mi kubeł 120l starcza na miesiąc! a tu mi będą odbierać co tydzień.

I po co mi kubeł na biomasę jak mam kompostownik?

I popatrzcie co się dzieje - tworzywa sztuczne i papier pójdą do wspólnego wora z innymi niesegregowalnymi. Gdzie tu sens? Jak będę "musiał" zapełniać kubły, aby nie wywozili mi powietrza, to przestanie mi się zupełnie chcieć segregować cokolwiek. Nawet jeżeli te pojemniki na plastik zostaną, to już nie będę się trudził segregować tego w domu.
Powrót do góry
Trociu
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Wto Sty 08, 2013 12:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marcel napisał:
Co będzie jak nie zerwę umowy z Albą ? Bedzie działać dalej, czy ustawowo Alba przestaje przyjeżdzac po smieci ?
Obawiam się, że dwa razy będziesz płacić za to samo. Bo jest szansa, że ALBA przyjedzie do Ciebie, bo masz z nią umowę. A Związek Międzygminny ściągnie z Ciebie, bo ma ustawowy obowiązek Wink
Powrót do góry
Klaudia
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Pon Mar 18, 2013 13:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marcel napisał:
http://www.czernica.pl/pl/67735/109154/ZMIANY_W_GOSPODARCE_ODPADAMI.html

12,50 zł od osoby przy segregacji
18,00 zł od osoby za niesegregowane odpady.

teraz płacimy Albie ok. 30 zeta za miesiąc od kubła 110 litrów niezaleznie od ilosci osób na gospodarce.
Czyli w moim przypadku bedę płacił więcej bo jest na troje w rodzinie - 37,50 na miesiąc. 7,50 zł podwyzki , he he.

Próbowałem dzwonić do zwiazku międzygminnego, aby dowiedzieć się czegoś o nowych pojemnikach, które trzeba kupić, ale ciągle zajęte.

Klaudia
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Pon Mar 18, 2013 13:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trociu napisał:
No to ładnie. U mnie przy 4 osobach (wliczając mojego 6 miesięcznego syna) wyjdzie 50zł za miesiąc przy segregacji. Teraz płacę 23zł/m-c. Czyli wychodzi dwa razy więcej...

Klaudia
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Pon Mar 18, 2013 13:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trociu napisał:
Dodatkowo: "Od 01 lipca 2013 r. z krajobrazu naszych wiosek zostaną usunięte pojemniki ogólnodostępne na wysegregowane odpady z tworzyw sztucznych oraz na szkło, a każdy właściciel nieruchomości dbający o środowisko naturalne będzie segregował swoje odpady na terenie własnej nieruchomości."

"Pojemniki do segregacji winny być w kolorach:
Zielonym – na szkło
Brązowym – na odpady BIO (kuchenne i odpady z ogrodu)
Szarym – na pozostałe odpady"

Czyli plastik, który jest dość dobrze obecnie segregowany a widać to po szybkim zapełnianiu się tych ogólnodostępnych pojemników, trafi teraz do pozostałych odpadów, gdzie się zasyfi i pewnie mniejszy odsetek trafi do recyklingu.

mod:Nie dublujmy wątkówSmile
Trociu
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Pon Mar 18, 2013 13:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Klaudia za przeklejenie. Nie zwróciłem uwagi, że to oddzielny wątek.
Powrót do góry
Trociu
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Pon Mar 18, 2013 13:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trociu napisał:
marcel napisał:
Obawiam się, że dwa razy będziesz płacić za to samo. Bo jest szansa, że ALBA przyjedzie do Ciebie, bo masz z nią umowę. A Związek Międzygminny ściągnie z Ciebie, bo ma ustawowy obowiązek Wink
Zgadza się - info ze strony Gminy:
"Właściciele nieruchomości powinni wypowiedzieć umowy ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2013 r. !!!
Obowiązek dotyczy zarówno nieruchomości zamieszkałych jak i niezamieszkałych"
[/b]
Powrót do góry
kama
nowicjusz
nowicjusz

PostWysłany: Wto Mar 19, 2013 17:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trociu napisał:
Właściciele nieruchomości powinni wypowiedzieć umowy ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2013 r. !!!
[/b]
Ze skutkiem –oznacza to że trzeba sprawdzić w umowie czy ma 3miesięczny okres wypowiedzenia.Takie umowy ma większość firm, jeśli tak jest to należałoby wypowiedzieć umowe jeszcze w tym miesiącu!
Powrót do góry
marcel
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Sro Mar 20, 2013 08:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wczoraj na Wyborczej i Wrocławskiej były notki, ze umowy z Alba wygasają automatycznie, więc nie trzeba ich wypowiadać.
Powrót do góry
marcel
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Sro Mar 20, 2013 09:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trociu napisał:
marcel napisał:

Mi kubeł 120l starcza na miesiąc! a tu mi będą odbierać co tydzień.

I po co mi kubeł na biomasę jak mam kompostownik?

I popatrzcie co się dzieje - tworzywa sztuczne i papier pójdą do wspólnego wora z innymi niesegregowalnymi. Gdzie tu sens? Jak będę "musiał" zapełniać kubły, aby nie wywozili mi powietrza, to przestanie mi się zupełnie chcieć segregować cokolwiek. Nawet jeżeli te pojemniki na plastik zostaną, to już nie będę się trudził segregować tego w domu.

To pewnie wynika z nowej polityki - placisz od łba, nie od kubła. Zatem jak zróznicować odbiór śmieci od rodziny , która ma 2 osoby od tej , w której jest np. 5 osób ? Wiadomo, im wiecej osób, tym więcej śmieci. Zatem - aby nie jeżdzic do jednych co 2 tyg. a do innych , liczniejszych co tydzien, to zrównali wszystkich w dół. Sprowadzi się to do tego, ze w będa wozić powietrze. Zdaje się , że biodegradowalne odbierają co tydzien , reszta co 2 tyg, ale nie jestem pewien. Zawsze mozemy biodegradowlane dopełnic trawą :)
Powrót do góry
DAN
początkujący
początkujący

PostWysłany: Czw Mar 21, 2013 21:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też mam kompost, czy wobec tego mogę zrezygnować z pojemnika na odpady biodegradowalne i płacić mniej ? Przydała by się jakaś szersza kampania informacyjna na temat nowej ustawy.
Powrót do góry
marcel
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Pią Mar 22, 2013 11:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomysł zacny, ale pewnie sie da zrezygnować z jednego kubła. Z drugiej strony czy aby wszystko co sie biodegraduje wrzucasz na kompost ? Mięcho i kosci z zupy też :) ?
Powrót do góry
Trociu
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Pią Mar 22, 2013 13:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DAN napisał:
Ja też mam kompost, czy wobec tego mogę zrezygnować z pojemnika na odpady biodegradowalne i płacić mniej ? Przydała by się jakaś szersza kampania informacyjna na temat nowej ustawy.
Ja jednak nie sądzę, że płaciłbyś mniej. Za dużo zamieszania by im się zrobiło, bo każdy chciałby płacić inaczej. Tak każdy ma po tyle samo i trudno.

No i czy na kompost wrzucasz też trawę z koszonego trawnika?
Powrót do góry
Trociu
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Pią Mar 22, 2013 13:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

marcel napisał:
Z drugiej strony czy aby wszystko co sie biodegraduje wrzucasz na kompost ? Mięcho i kosci z zupy też Smile ?
Ciekawe czy i kiedy się doczekamy listy, co można wrzucać do każdego z pojemników. I ogólnie jak oni sobie to wyobrażają.

Bo jak na moje rezygnując z segregacji plastików i papierów strzelają sobie chyba w kolano w temacie ilości odzysku.
Powrót do góry
marcel
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Pon Mar 25, 2013 13:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm, wiesz co, cięzko jest ustawić "niewiadomoile" kubłów na wszystko osobno. Wymyslili, ze plastik i papier razem. Trafi to pewnie i tak na sortownię. Coś z czymś trzeba połaczyć.
Ja papier oddaję na makulaturę raz w roku - plastiku nie sprzedam, szkła nieskupowalnego w sklepach tez nie. Więc u mnie papieru nie będzie.
A z tym mięchem - chodziło mi raczej o walory zapachowo-estetyczne - jak bedzie lato to ja dziękuję za mięcho w kompoście :) A jak ktoś nie ma ogrodzenia to od psów sie nie opędzi :).
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Pon Mar 25, 2013 13:46    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Chrząstawy Strona Główna -> Okolice Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 1 z 6
Skocz do: