Forum Forum Chrząstawy Strona Główna Forum Chrząstawy

 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Gmina Czernica - artykuł w Gazecie Wrocławskiej

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Chrząstawy Strona Główna -> Okolice
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
admin*
-
-


Dołączył: 04 Wrz 2008
Posty: 408

PostWysłany: Sob Lip 09, 2011 08:32    Temat postu: Gmina Czernica - artykuł w Gazecie Wrocławskiej Odpowiedz z cytatem

"Ni wyżyna, ni nizina, ni krzywizna, ni równina - taka gmina...". Tak zaczynała się jedna z piosenek Kabaretu Starszych Panów. My zaczynamy dziś prezentację gmin graniczących z tą największą na Dolnym Śląsku - Wrocławiem. Pierwszym przystankiem na naszej mapie była Czernica.

Teoretycznie (w pogodny dzień, bez korków) z Wrocławia można tam dojechać w pół godziny. Praktyka jest, niestety, zupełnie inna. Problemem jest nie tylko przedarcie się w szczycie przez zakorkowany pl. Grunwaldzki, ul. Curie-Skłodowskiej i Sępolno. Mieszkańcy skarżą się, że czasami na dojazd do domów muszą poświęcić nawet dwie godziny! A to głównie z tej przyczyny, że w okolicy trwają prace związane z budową wschodniej obwodnicy Wrocławia.

Mniej wybredni zamiast klimatyzowanego auta mogą wybrać pociąg. Jeśli kolej akurat nie strajkuje albo z innych powodów nie odwołała połączenia, do stolicy regionu dotrzemy wówczas w 30 minut.
Coś za coś. Gdy już przebijemy się przez korki, naszym oczom ukażą się piękne, zalesione tereny. To tylko 20 km od Wrocławia, ale klimat zupełnie inny. Jest dużo wody, np. zalew Bajkał w Kamieńcu Wrocławskim czy popularne wyrobiska w Chrząstawie, gdzie kąpią się rzesze mieszkańców.

Czernica to raj dla wędkarzy, coś dla siebie znajdą też amatorzy grzybobrania. Ale czy warto się tam przeprowadzać? Oto zestaw szczegółowych informacji dotyczących tej gminy.

Opłaty

Ile kosztuje życie w Czernicy? Dostawy zimnej wody to 2,99 zł za m sześc. Za odprowadzanie ścieków zapłacimy 4,52 zł za m sześc. Jest też podatek od nieruchomości. Na budynki mieszkalne został nałożony podatek w wysokości 0,66 zł za mkw., a na budynki gospodarcze i garaże - 6,40 zł za mkw. Wywóz śmieci 2-3 razy w miesiącu to koszt ok. 25 zł miesięcznie. Do tego trzeba doliczyć koszty dojazdu.

Komunikacja
[size=7][size=7][size=18]Wszystkie miejscowości leżące na terenie gminy są objęte komunikacją podmiejską. Z Wrocławia dojedziemy tam autobusami linii 945 i 955. Bilety kosztują: 3,40-3,90 zł. Nieco więcej kosztuje bilet na pociąg (5,30 zł), którym można dojechać na Dworzec Główny we Wrocławiu. Kierowcy płacą różnie w zależności od zużycia paliwa, ale szacunkowo jest to ok. 20 zł dziennie.

Oświata

W gminie jest pięć szkół podstawowych i trzy gimnazja. W samej Czernicy jest jedno przedszkole publiczne, do którego uczęszcza 75 dziećmi. Z pieniędzy uzyskanych z Europejskiego Funduszu Społecznego przy szkołach podstawowych w Chrząstawie, Ratowicach, Kamieńcu Wrocławskim, Czernicy oraz Dobrzykowicach utworzone zostały dodatkowe oddziały przedszkolne.

Zdrowie

Na terenie gminy działają dwa niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej (w Czernicy i w Kamieńcu). Mają one umowy z NFZ. Są też trzy apteki: Panax w Czernicy oraz Kamieniecka i Malinowa w Kamieńcu Wrocławskim. Z pomocy lekarskiej można też skorzystać w Wojnowie. Najbliższy szpital znajduje się we Wrocławiu przy ul. Curie-Skłodowskiej.

Bezpieczeństwo

W Kamieńcu Wrocławskim przy ul. Kolejowej jest posterunek policji, w którym pracuje dwóch dzielnicowych i policjant śledczy. Chętni do pomocy są też policjanci z komisariatu Wrocław-Psie Pole. Są trzy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej: w Kamieńcu, Nadolicach Wielkich i Chrząstawie. W Kamieńcu zamontowana jest sygnalizacja świetlna, a na drogach osiedlowych są progi zwalniające.

Kanalizacja

W dziewięciu miejscowościach jest kanalizacja sanitarna. Obejmuje ok. 70 proc. mieszkańców gminy. Gotowe są już projekty budowy kanalizacji w pozostałych czterech miejscowościach. Obecnie trwają prace nad kanalizacją Nadolic Wielkich. Potrwają co najmniej do końca września 2012 r. Powstanie 17 km kanalizacji grawitacyjnej i 12 km ciśnieniowej. Następne w kolejce czekają Chrząstawa Mała i Wojnowice.

Gaz

Gazociąg dociera już częściowo do Dobrzykowic, Nadolic Wielkich i Małych oraz Krzykowa. Niebawem obejmie także Czernicę i Ratowice. Dostawy gazu do Kamieńca mają ruszyć po wakacjach. Dla mieszkańców ustalono promocyjne ceny za przyłącze: 429 zł brutto dla odbiorców, którzy zaczną pobierać gaz w ciągu pierwszego roku po wybudowaniu sieci, i 858 zł brutto dla tych, którzy przyłączą się w ciągu dwóch lat. Pełna gazyfikacja gminy nastąpi w 2016 r.

Sieci komórkowe i internet

Trwa budowa stacji nadawczo-odbiorczej w Dobrzykowicach, która ma poprawić zasięg sieci Orange i T-Mobile. Sieci komórkowe Plus oraz Play działają bez zastrzeżeń. W gminie najprężniej działa trzech operatorów lokalnych sieci radiowych. Cena internetu to ok. 50-80 zł miesięcznie (łącza 512 KB-2 MB na s).

Inwestycje

Dobiega końca budowa mostu Siechnice - Łany w gminie Czernica. Prace ustaną prawdopodobnie w styczniu przyszłego roku. Przeprawa była budowana po obu brzegach Odry jednocześnie, aż połączono ją nad nurtem rzeki pod koniec kwietnia. Teraz trwają tam prace wykończeniowe.

Most liczący 286 m długości jest częścią wschodniej obwodnicy Wrocławia (WOW). Dlatego dopóki nie będą gotowe jej kolejne odcinki, sam most kierowcom niewiele jeszcze pomoże. Trzeba poczekać na zakończenie prac przy moście przez Oławę (102 m), moście przy śluzie nr 1 (120 m) i dwóch estakadach (614 i 532 m) nad terenami zalewowymi.

Joanna Jarocka, rzeczniczka Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu, informuje, że całość inwestycji zostanie zakończona na przełomie lat 2014 i 2015.

W Nadolicach Wielkich trwa budowa dodatkowego zbiornika czystej wody o pojemności 350 m sześc. Po zakończeniu prac, czyli pod koniec sierpnia, zapas wody gminy wzrośnie do 1000 m sześc. Marian Zaraś z urzędu gminy tłumaczy, że będzie to zabezpieczenie na czas upałów, a nawet suszy. Koszt budowy zbiornika to 385 tys zł.

Gmina planuje przebudowę, remont i wyposażenie świetlic wiejskich w Chrząstawie Wielkiej, Wojnowicach i Ratowicach, przebudowę skrzyżowania w Dobrzykowicach (ul. Stawowej z ul. Szafirową) oraz modernizację ul. Polnej w Ratowicach.

W planach jest również oświetlenie ul. Wrocławskiej w Dobrzykowicach, ul. Polnej w Chrząstawie Małej oraz ul. Cichy Kącik w Kamieńcu Wrocławskim.

Analiza rynku nieruchomości w gminie Czernica


Katarzyna Puterko
Rzeczoznawca majątkowy, analityk rynku nieruchomości, Wiceprezes Zarządu Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl

DZIAŁKI BUDOWLANE:

Liczba transakcji działkami budowlanymi (pod zabudowę MN) wyniosła ok. 250 w okresie ostatniego półtora roku (od stycznia 2009), w tym ok. 10 proc. stanowiło sprzedaż przez gminę w przetargu, ok. 5 proc. sprzedaż przez deweloperów - reszta to obrót wtórny pomiędzy osobami fizycznymi.

W roku 2011 - w zakresie przetargów gminnych - do tej pory już odbyło się kilkanaście przetargów (dla części nie ma jeszcze podpisanych aktów notarialnych, część zakończona wynikiem negatywnym - nie było chętnych). Planowane są przez gminę kolejne. Przetargi gminne dotyczyły gruntów głównie w Dobrzykowicach i Gajkowie.

Ceny jednostkowe z przedziału ok. 50-220 zł/mkw (sporadycznie zdarzają się ceny wyższe np. 270, 280 zł/mkw - ale obecnie bardzo rzadko). Średnia dla gminy ok. 115-120 zł/mkw, odchylenie standardowe cen ok. 35 zł/mkw, co oznacza że większość cen jednostkowych zawarta jest w przedziale ok. 80-150 zł/mkw.

Najniższe ceny zarejestrowano najczęściej w takich miejscowościach jak Chrząstawa Mała i Wielka (głównie z dwóch powodów - dalsza odległość od miasta i dużo terenów jeszcze niezainwestowanych, nieuzbrojonych z gorszym dojazdem - tzw. "działki w polu). Najwyższe ceny - w Kamieńcu Wrocławskim i Dobrzykowicach (blisko Wrocławia i atrakcyjniejsze działki - uzbrojone z dojazdem, z dobrym sąsiedztwem - np. w Dobrzykowicach osiedla deweloperskie).

Najwięcej transakcji zarejestrowano w obrębach: Chrząstawa Mała i Wielka oraz Dobrzykowice (dużo wolnych niezabudowanych gruntów przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną). Najmniej transakcji w Gajkowie, Jeszkowicach, Czernicy, Krzykowie Wojnowicach, Kamieńcu Wr. (w Kamieńcu jest już niewiele terenów niezabudowanych).

Powierzchnia działek - już od 280-300 mkw (pod szeregówki głównie z Dobrzykowicach) - do ok. 3000-3500 mkw. Najwięcej oczywiście w sprzedaży jest działek normatywnych ok. 800-1500 mkw.
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego - największy obszar pokrycia aktualnymi planami posiadają obecnie Dobrzykowice, Krzyków, Nadolice Małe i Wlk, Chrząstawa Mała. Najmniej gruntów objętych planami (pojedyncze działki lub niewielki obszary) - w Wojnowicach, Chrząstawie Wielkiej, Czernicy, Ratowicach, Gajkowie, Jeszkowicach, Kamieńcu.

LOKALE MIESZKALNE:

Zaledwie kilkanaście transakcji w okresie ostatniego półtora roku. Kilka w Dobrzykowicach sprzedał deweloper, reszta w starszych budynkach, głównie przedwojennych.


DOMY JEDNORODZINNE:

Łącznie ok. 100 transakcji w okresie półtora roku (od stycznia 2009), w tym ponad połowa w budowie - w bardzo różnym stanie (stan surowy otwarty, zamknięty, tzw. deweloperski itp.).
Wśród domów gotowych - kilka transakcji obiektami przedwojennymi lub z lat 70/80-tych, pozostałe to domy z lat 90-tych i wzniesione po 2000 r.

Często jako domy tzw. gotowe (nie w budowie) sprzedawane są budynki do wykończenia (np. w stanie deweloperskim pełniejszym, z instalacjami itp. - już nawet czasami z pozwoleniami na użytkowanie, ale mimo wszystko do wykończenia przez nabywcę).
W Dobrzykowicach wiele domów sprzedawanych jest przed deweloperów - w tym dość dużo w zabudowie szeregowej. Trochę transakcji deweloperskich odbywa się też w Chrząstawie Wielkiej.
W obrocie wtórnym pomiędzy osobami fizycznymi zdecydowana większość to domy wolnostojące, sporadycznie w zabudowie bliźniaczej.

Ceny jednostkowe z przedziału ok. 2500-5000 zł/mkw (w przeliczeniu na powierzchnię użytkową bez garażu). Ceny całkowite obecnie do ok. 900 000 zł (pojedyncze transakcje - w analizowanym okresie były 2 - po cenie wyższej niż 1 mln. zł).

Poziom cen jednostkowych zależy głównie od:

- lokalizacji (odległość od Wrocławia)
- stanu technicznego i standardu wykończenia (w tym też stopnia wykończenia w przypadku domów niewykończonych w pełni)
- wielkości domów (obecnie zarówno w budowie, a tym samym w obrocie przeważają domy raczej małe - do ok. 150 m2 powierzchni użytkowej)
- również sąsiedztwa, dojazdu, wielkości działki (chociaż większość nowszych domów jednorodzinnych charakteryzuje się posesją o typowej wielkości - od kilkuset m2 do ok. 1500 m2).

Najwięcej transakcji domami jednorodzinnymi zarejestrowano w Wojnowicach, Dobrzykowicach, Kamieńcu Wr., Chrząstawie Małej i Wlk.

źródło: gazeta wrocławska
link do artykułu: http://www.gazetawroclawska.pl/fakty24/424345,czernica-to-raj-wedkarzy-i-zmora-kierowcow,id,t.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama


Wysłany: Sob Lip 09, 2011 08:32    Temat postu:

Powrót do góry
Robert76Dołączył: 09 Gru 2016
Posty: 2

PostWysłany: Pią Gru 09, 2016 16:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

artykuł z przed 5 lat - a jak tam teraz wygląda dojazd?. Myślę nad zakupem domu w Czernicy ale pracuję w centrum Wrocławia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
chrzastawianin
początkujący
początkujący


Dołączył: 13 Paź 2014
Posty: 12

PostWysłany: Pią Gru 09, 2016 17:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapraszamy do Chrząstaw, w Czernicy mieszkają nieciekawi ludzie...
http://www.gazetawroclawska.pl/wiadomosci/g/tu-mieszkancy-uciekaja-z-wroclawia-top-10,10741154,20493126/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
konrad22
początkujący
początkujący


Dołączył: 08 Mar 2017
Posty: 10

PostWysłany: Sro Mar 08, 2017 07:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dobrze ze ten artykuł jest
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama


Wysłany: Sro Mar 08, 2017 07:40    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Chrząstawy Strona Główna -> Okolice Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum Chrząstawy  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group