Forum Forum Chrząstawy Strona Główna Forum Chrząstawy

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ustawa śmieciowa od 1 lipca 2013
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Chrząstawy Strona Główna -> Okolice
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gruby
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Sro Lip 17, 2013 07:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Można wystawić w workach jako zmieszane w dniu wywozu i mają obowiązek zabrać. Taka informacje uzyskałem od sekretarza gminy.
Reklama

Wysłany: Sro Lip 17, 2013 07:51    Temat postu:

Powrót do góry
Trociu
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Sro Lip 17, 2013 16:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gruby napisał:
Można wystawić w workach jako zmieszane w dniu wywozu i mają obowiązek zabrać. Taka informacje uzyskałem od sekretarza gminy.
OK, dzięki za info. Pozostanie mieć tylko nadzieję, że :
- psy mi tego worka nie rozwalą zanim ALBA podjedzie
- panowie wypatrzą ten worek w mroku nocy
- związek nie będzie chciał naliczyć kary za wystawienie zmieszanych, gdy zadeklarowane były sortowane
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gruby
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Pią Lip 19, 2013 16:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

19 lipca 2013 16:24
W ubiegłym tygodniu, na kanwie niejasności odnośnie gospodarowania odpadami biodegradalnymi skierowałem zapytanie do Ministerstwa Środowiska.
W dniu dzisiejszym redakcja otrzymała odpowiedź od rzecznika prasowego MŚ Pawła Mikusa:

Otrzymane:

Zgodnie z art. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, rada gminy uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, w którym zawarte są rozwiązania systemowe dot. m.in. prowadzenia selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych, w tym m.in. odpadów zielonych powstających w gospodarstwach domowych, a także rodzaju i minimalnej pojemności pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych.

W opinii Ministerstwa Środowiska na terenach, na których przeważa zabudowa jednorodzinna powinno się przyjmować kierunek zagospodarowania odpadów ulegających biodegradacji we własnym zakresie np. poprzez stopniowe wyposażenie nieruchomości w kompostowniki przydomowe. Takie postępowanie zapewni nie tylko redukcję odpadów ulegających biodegradacji kierowanych na składowisko odpadów, ale również wytworzenie wartościowego materiału do użyźnienia gleby dla mieszkańców oraz obniżenie kosztów zagospodarowania selektywnie zebranych odpadów ulegających biodegradacji dla gminy (koszty transportu, obsługi, przetworzenia).

Wobec powyższego szczegółowe pytania dotyczące sposobu organizacji systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym pytania dot. wyposażenia w odpowiednie kompostowniki i pojemniki, a także wysokości opłat, należy kierować do właściwej gminy.

Obowiązek ograniczenia składowania komunalnych odpadów ulegających biodegradacji wynika z art. 5 Dyrektywy Rady 1999/31/WE z 26 kwietnia 1999 r. w sprawie składowania odpadów (Dz. Urz. WE L 182 z 16.07.1999, str. 1 i L 284 z 31.10.2003, str. 1). Zgodnie z nim Polska zobowiązana jest osiągnąć poziom ograniczenia składowania komunalnych odpadów ulegających biodegradacji w 2010 r. do 75%, w 2013 r. do 50%, natomiast w 2020 r. do 35% w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. Przepisy w/w Dyrektywy zostały transponowane do prawa polskiego przepisami ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Obowiązek ten został zapisany w art. 3c ust. 1, jako jedno z obowiązkowych zadań własnych gmin oraz w art. 9g jako obowiązek dla podmiotów odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, którzy nie działają na podstawie umowy, o której mowa w art. 6f ust. 1 i nie świadczą takiej usługi w trybie zamówienia z wolnej ręki, o którym mowa w art. 6f ust. 2, czyli nieruchomości nie objętych zorganizowanym systemem odbioru odpadów przez gminę.

----------------------------------------------------------------------------

Jak wynika z tej informacji, gminy powinny tak formułować swoje regulaminy, aby jak największa ilość odpadów Bio była zagospodarowywana przez właścicieli domów Jednorodzinnych.

Gmina Czernica takie możliwości daje, jednak nie zwalnia z obowiązku posiadania pojemnika na Bio oraz nie zmniejsza opłaty za odbiór odpadów komunalnych dla tych gospodarstw, które Bio zagospodarowują we własnym zakresie.

Oczywiście Gmina Czernica scedowała obowiązki w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych na Międzygminny Związek Ślęza Oława, nie mniej jednak gmina może scedować obowiązki, ale nie odpowiedzialność, która zawsze ciąży bezpośrednio na włodarzach gminy.

Jakie stąd wynikają wnioski dla przeciętnego mieszkańca?
Jeżeli mieszkańcy są zadowoleni z takiego rozwiązania problemu Bio , wówczas przedłużają mandat zarządcom gminy, jeśli nie - następują zmiany, a nowy zarząd zazwyczaj wyciąga wnioski z rozstrzygnięć mieszkańców.
GB

ps TVL posiada stronę Facebook - bieżące informacje prasowe
Zalew
początkujący
początkujący

PostWysłany: Pią Lip 19, 2013 19:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gruby napisał:

Jak wynika z tej informacji, gminy powinny tak formułować swoje regulaminy, aby jak największa ilość odpadów Bio była zagospodarowywana przez właścicieli domów Jednorodzinnych.

Gmina Czernica takie możliwości daje, jednak nie zwalnia z obowiązku posiadania pojemnika na Bio oraz nie zmniejsza opłaty za odbiór odpadów komunalnych dla tych gospodarstw, które Bio zagospodarowują we własnym zakresie.

Lepiej jest nałożyć opłatę z której i tak gmina uszczknie sporą jej część niż namawiać mieszkańców na ekologiczne (ale nieekonomiczne DLA GMINY) rozwiązania. prosta jasna i czytelna informacja co należy wobec takich działań zrobić z ludźmi którzy tam siędzą i uchwalają...Wymienić na innych tak jak sugeruje Piotr.
Powrót do góry
gruby
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Pią Lip 19, 2013 19:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja nie sugerowałem wymiany, ale pokazałem jak działa mechanizm demokratyczny. Ludzie są zadowoleni = rządzisz, nie są zadowoleni = nie rządzisz. Proste prawo demokracji. Zawsze oczywiście rozstrzyga większość - oczywiście ta przy urnach wyborczych.
Zalew
początkujący
początkujący

PostWysłany: Pią Lip 19, 2013 19:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na to samo wychodzi, i bardzo dobrze. Ja słyszałem że na śmieciach gminy miały się nie dorabiać, a jednak pokusa by złupić zwykłego mieszkańca jest większa niż poczucie przyzwoitości.
Powrót do góry
Trociu
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Nie Lip 21, 2013 20:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tylko, że jak zwykle są dwie prawdy. Moja i Twoja. Wink
Chociaż sam mam kompostownik i tak duża część odpadów zielonych z mojego ogródka idzie poza niego. Dla przykładu tylko dzisiejsza chwila przy chwastach wygenerowała 4 wiadra bio-odpadów. Poszło to na pryzmę. Ale nie wszyscy mają lub chcą mieć kompostowniki. I dla jednych pojemnik będzie niby zbędny, dla innych będzie wybawieniem.
Oczywiście można by snuć gdybania o możliwości zgłaszania lub nie posiadania swojego kompostownika i w zależności od tego posiadanie lub nie pojemnika i odprowadzania opłaty za niego. Ale:
- wprowadza to kolejną zmienną w gestii zarządzania dla związku i alby
- wprowadza ryzyko pojawienia się odpadów bio w koszu zwykłym, gdy komuś się kompostownik przepełni, albo nie będzie chciał na niego wyrzucić czegoś, co normalnie powinno trafić do pojemnika bio (np. niektórzy zalecają nie wyrzucać cytrusów na kompostownik).

A i tak znając życie pewnie cena za wywóz by się zbytnio nie zmieniła dla tych nie posiadających bio-pojemnika.
Powrót do góry
marcel
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Sro Lip 24, 2013 12:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szkoda.
Przyjrzałem się co kto ma na posesji, u nas i na Wojnowie.
U nas stare kubełki, więc ludziska czekają na wydzierżawione. Z kim nie gadam bierze niesort. Wojnów - kubełki stare, zielone ale oklejone ładnie przez Albę czarnymi nalepkami "zmieszane" - nie zauważyłem innych kolorów.
Kolejna kupa, wyciagnie kasy.
Przedtem ładnie Alba podstawiała kosze na plastik i szkło - było sortowanie.
A teraz ?
Wszystko ląduje w jednym kuble.
Szkoda.
Opłaci im się podstawiac extra auto jak tylko kilka procent będzie sortować ?
Może.
A może nie i wszystko wyląduje w tej samej śmieciarce , która zabiera niesort.
Szkoda.
Zaczynam wierzyć w teorie spiskowe. Kto na tym zarobił i komu na tym zależało ? Hę ?
Powrót do góry
Trociu
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Czw Lip 25, 2013 21:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś z Was widział, aby przed jakimś domkiem były wystawione 3 kubły zielony, szary i brązowy? Tak dzisiaj zacząłem się przyglądać wracając do domu i nigdzie po drodze nie natknąłem się... wszędzie jak już stoją, to star ALBY....
Powrót do góry
ROB
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Czw Lip 25, 2013 21:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bo jeszcze nie przywieźli.. A zresztą stare kubły alby wystarczy nakleić jeżeli ktoś wykupił i gitara..
Powrót do góry
Trociu
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Pią Lip 26, 2013 15:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sceptyk napisał:
Bo jeszcze nie przywieźli..
ale to też pokazuje, że nikt nie zdecydował się kupić na własność, mimo że po 3 latach wyszli by już na plus.

A dodatkowo idea posiadania 3 pojemników to fikcja, gdyż od alby standardowo 2 kubły były (zielony i niebieski)...
Powrót do góry
Trociu
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Sob Sie 03, 2013 19:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moje kubły wreszcie dotarły. Wszystkie 3 czarne ale mają dojść jeszcze naklejki, ale to już inna ekipa ma się tym zająć.
Bez walki i opitolenia kilku osób w albie się nie obyło. Ale najważniejsze, że wreszcie mam gdzie wyrzucać śmieciska.

Teraz ciekawe jak będzie z wywozami, bo rozmawiałem z jednym facetem z alby, że wielce nam panujący związek nie przekazał im bazy ludzi i adresów, więc jeżdżą na ślepo. Tak więc proponuję, jeżeli komuś w wyznaczonym terminie nie odbiorą, to walić i do związku z reklamacją i do alby, bo może o Was nie wiedzieli - w szczególności o tych mieszkających na krańcach świata.
Powrót do góry
Trociu
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Pon Sie 12, 2013 06:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i dzisiaj rano zostałem niezwykle miło zaskoczony, gdyż mój pojemnik był pusty. Tak więc poniedziałkowy wywóz segregowanych/pozostałych odbył się w terminie.
Powrót do góry
ROB
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Wto Sie 20, 2013 21:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawnie im ta ustawa wyszła w naszej gminie, uczciwie trzeba im to przyznać..
Powrót do góry
Klaudia
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Sro Wrz 11, 2013 12:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nowy harmonogram wywozu odpadów komunalnych z terenu Gminy Czernica
http://img.iap.pl/s/455/200515/Edytor/File/gospodarka_odpadmia/NOWY_harmonogram_Czernica.pdf
Trociu
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Sro Wrz 11, 2013 21:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli jutro powinny pójść posegregowane z szarą nalepką. Obacymy jak będzie, kubeł już wystawiony.
Powrót do góry
marcel
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Pon Wrz 23, 2013 18:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej wszystkim śmieciomaniakom :)
W najbliższy piątek ma być zbiórka wielkogabarytowych - zgodnie z rozpiską Związku.
Czy ktoś wie jak to bedzie wyglądało ? Będą kontenery ? Gdzie ?
Czy wystawić te graty przed bramę ?
pozdro
Powrót do góry
Trociu
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Pon Wrz 23, 2013 21:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co pamiętam, to nalezy wystawić przed posesję w przeddzień zbiórki )bo mogą w nocy jeździć już). Ale możesz skrobnąć majla do związku z zapytaniem.
Powrót do góry
admin*
-
-

PostWysłany: Nie Paź 06, 2013 21:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatnio zmieniony przez admin* dnia Czw Paź 10, 2013 21:05, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Trociu
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Pon Paź 07, 2013 10:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ludziska latami magazynowali śmieci i raptem hurtem się ich chcą pozbyć. I teraz się dziwią, że ALBA nie dała rady wszystkiego jednego dnia odebrać. Widzieliście ile i jakie śmieci są wystawione. Praktycznie wszystko i masowo.

ALBA ma u mnie plus za tą akcję. Bo, że nie uda im się wszystkiego odebrać w założonym terminie wiedziałem już tego dnia, widząc przed posesjami po 3 telewizory, 2 zamrażarki, góry innych śmieci. Ale, że przed moją posesję zajadą w niedzielny poranek i wszystko zabiorą, to się nie spodziewałem.

P.s. Ciekawe co robi ze śmieciami żona p.Gróbarczyka, jeżeli do dnia dzisiejszego nie ma pojemnika.
Powrót do góry
Klaudia
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Pią Sty 03, 2014 20:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW NA 2014 R. DLA GMINY CZERNICA

http://img.iap.pl/s/455/200515/Edytor/File/ochrona_srodowiska/Harmonogram_CZERNICA_na_2014.pdf
gruby
Stały bywalec
Stały bywalec

PostWysłany: Pon Maj 19, 2014 16:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

UWAGA:
Zbiórka odpadów wielkogabarytowych na terenie gminy Czernica - kliknij miniaturę aby zobaczyć regulamin i harmonogram.

Poleć naszego facebooka ( TVLokalna ) znajomym, aby mieli dostęp do lokalnych wiadomości - dziękujemy

http://www.czernica.pl/pl/67735/109154/ZMIANY_W_GOSPODARCE_ODPADAMI.html
Reklama

Wysłany: Pon Maj 19, 2014 16:34    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Chrząstawy Strona Główna -> Okolice Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Strona 6 z 6
Skocz do: